215728-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Diverse medicinktekniska produkter – Positioneringshjälpmedel
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelPositioneringshjälpmedel
BeskrivningUpphandlingen avser de skånska kommunernas huvudsakliga inköpsbehov av positioneringshjälpmedel.
Intern identifierare2025.02
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 33190000 Diverse medicinktekniska produkter
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelÖronavlastningskudde
BeskrivningMedicinteknisk produkt som avser ge avlastning av brukarens öra i samband med sidoliggande i säng.
Intern identifierare1693974
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelOmvårdnadskuddar
BeskrivningMedicinteknisk produkt som avser ge brukare stöd i samband med omvårdnad i säng.
Intern identifierare1693906
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelGenerell del
BeskrivningGenerell del som ska besvaras av anbudgivaren
Intern identifierare1683263
Del (anbudsområde)LOT-0004
TitelPositioneringskuddar i rullstol
BeskrivningMedicinteknisk produkt som avser positionering och/eller avlastning av sittande brukare i rullstol.
Intern identifierare1693489
Del (anbudsområde)LOT-0005
TitelPositioneringskuddar i säng
BeskrivningMedicinteknisk produkt som avser positionering och/eller avlastning av liggande/sittande brukare i säng.
Intern identifierare1683273
Del (anbudsområde)LOT-0006
TitelHäl- och ankelavlastare
BeskrivningMedicinteknisk produkt som avser avlastning av häl och ankel för liggande och/eller sittande brukare.
Intern identifierare1683274
Del (anbudsområde)LOT-0007
TitelHäl- och ankelavlastare som del i sårbehandling
BeskrivningMedicinteknisk produkt som avser ge avlastning av häl och ankel för liggande och/eller sittande brukare
Intern identifierare1683275
Del (anbudsområde)LOT-0008
TitelHälavlastare som tillåter stående/kort förflyttning
Intern identifierare1683276
Del (anbudsområde)LOT-0009
TitelKilkudde i säng
BeskrivningMedicinteknisk produkt som avser ge lägesändring av liggande brukare.
Intern identifierare1683277
Del (anbudsområde)LOT-0010
TitelPositioneringskuddar i våta miljöer
BeskrivningMedicinteknisk produkt som avser ge positionering och/eller avlastning av liggande och/eller sittande brukare i mobil hygienstol och/eller duschvagn.
Intern identifierare1683280