215755-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Programvaruutvecklingstjänster för affärstransaktioner och personliga affärer
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Telefonparkeringstjänster
Referensnummer: 21/65
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212400 Programvaruutvecklingstjänster för affärstransaktioner och personliga affärer
II.1.4.
Kort beskrivning
Statens fastighetsverk handlar upp en lösning för telefonparkering för Statens fastighetsverks parkeringsytor.
Två (2) leverantörer tilldelas uppdraget. Uppdraget omfattar bland annat nedan tjänster:
— Telefonparkering
— Kundtjänst
— Backoffice-system
Telefonparkeringstjänsten omsatte år 2020 cirka 16,5 miljoner för samtliga av Statens fastighetsverks parkeringsytor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48810000 Informationssystem, 72230000 Utveckling av kundanpassad programvara, 72250000 System- och stödtjänster, 79342300 Kundservice
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
För mer information se bilagor