215770-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Reparation, underhåll och tillhörande tjänster för fordon och liknande utrustning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städmaskiner
Referensnummer: 19/271
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50100000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster för fordon och liknande utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtal för inköp eller hyra av städmaskiner samt service av befintlig och ny maskinpark.
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud i enlighet med detta upphandlingsdokument avseende städmaskiner för köp, funktionshyra, service och reparationer. Städmaskiner avsedda för professionellt bruk och för olika miljöer av golv.
Jönköpings kommun har en städverksamhet med ca 270 anställda där det idag finns en egen maskinpark på ca 140 mindre kombiskurmaskiner och ca 177 städmaskiner med annan funktion. Det finns ca 230 kombiskurmaskiner med funktionshyra.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30123000 Kontors- och företagsmaskiner, 42600000 Verktygsmaskiner, 42990000 Diverse specialmaskiner, 42995000 Diverse rengöringsmaskiner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Leverantören åtar sig att i enlighet med villkoren i detta avtal utföra uppdraget enligt Beställarens anvisningar. Leverantören ska utföra alla delar i enlighet med bestämmelserna i detta avtal och med den skicklighet, snabbhet och omsorg som Beställaren har anledning att förvänta av ett välrenommerat företag i branschen.
Avtalet avser:- funktionshyra av städmaskiner inklusive service och reparationer- köp av städmaskiner inklusive service och reparationer- service, underhåll och reparationer av befintlig städmaskinspark.
- Inköp av tillbehör, reservdelar och förbrukningsdelar till städmaskiner
Uppskattat värde och takvolym
Avtalets uppskattade värde under hela avtalstiden inkl. ev. förlängningsklausuler uppgår till 14000000.
Det uppskattade värdet och eventuella andra angivna kvantiteter i dokumentet är baserat på omsättning av befintliga ramavtal, förväntade kvantiteter och vad som framkommit i analysen inför upphandlingen. Några garanterade volymer lämnas inte. 20000000 kr
Om ramavtalets omsättning uppnår angiven takvolym eller detta förhållande förväntas inträffa inom en snar framtid har Beställaren rätt att säga upp ramavtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av kontrakt som ingåtts med stöd av ramavtalet.