Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
FM2022-9833 Köp av VAN-tjänster
Referensnummer: FM2022-9833
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
FM har behov av en leverantör av VAN-tjänster och vill integrera VAN-tjänsterna mot FMs affärssystem PRIO (SAP). Upphandlingen avser en VAN-tjänst som ska vara tillgänglig dygnet runt, alla dagar i veckan, förutom vid planerade servicetillfällen och dagligt underhåll. VAN-tjänsten ska kunna hantera förmedling av elektroniska meddelanden i form av inköpsorder/beställningar, leverantörsfakturor och kundfakturor. I tillägg till detta ska Leverantören tillhandahålla en fakturaportal samt en tjänst som tar emot och skannar pappersfakturor. Drift och förvaltning ingår i VAN-tjänsten.
Avtalstid 2+2 år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 7 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen