215773-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Höör: Socialvård och tillhörande tjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Blockförhyrning av platser i särskilt boende och korttidsboende.
Referensnummer: 17/9
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85300000 Socialvård och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Höörs kommun inbjuder till att lämna anbud på Blockförhyrning av 10 platser i särskilt boende och korttidsboende.
Syftet är att få till stånd ett avtal där kommunen kan hyra 10 fasta platser som kommunen betalar för varje dygn under hela avtalsperioden men själv kan välja att utnyttja efter behov.
Detta avtal utgör ett komplement till kommunernas insatser i egen regi samt ramavtalet enskilda platser i särskilt boende 2016 som således inte berörs av upphandlingen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85311000 Social omsorg med inkvartering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen