Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 20 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 64200000 Telekommunikationstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser utbyggnad och tillhandahållande av fibernät på landsbygden i Östra Göinge kommun. Upphandlingen avser bredbandsinfrastruktur för ett gigabitnät med en kapacitet att kunna överföra data med en hastighet om lägst 1 Gbit/s. Kommunen avser teckna avtal på tio år.