Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Byggtjänster
Referensnummer: 2023-KSUH 0012
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ett Ramavtal där olika yrkeskategorier efterfrågas samt utredning och projektering för utförande av bygguppdrag till Tyresö kommun. Uppdragen avser till- och ombyggnation så som reparations-, underhålls- och renoveringsarbeten inklusive skadehantering (ej service).
Vid tilläggsbyggnad avses mindre byggnationer så som ex hyresanpassningar och cykelrum och inte utförande av nybyggnader som ex hyresfastigheter, skolor eller liknande.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45421000 Snickeriarbeten, 45453000 Reparation och renovering, 45454000 Ombyggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen