215805-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Nora: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulttjänster
Referensnummer: SBB2022-344
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Leverantörer inbjuds härmed att lämna anbud i upphandling av tekniska konsulttjänster.
Upphandlingen omfattar ramavtal för tekniska konsulttjänster och är uppdelad i 15 separata anbudsområden. För mer information om anbudsområden och omfattning se avsnitt AUA.21.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 15
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Dricksvattenanläggningar och vattenskydd
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
41110000 Dricksvatten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Leverantören ska minst kunna utföra följande tjänster:
Genomföra förstudier, utreda, problemsöka, projektera vattenverk, ta fram underlag (såsom tex. ritningar, mängdförteckningar, tekniska beskrivningar och liknande enligt aktuella AMA-koder eller annan branschkodning, arbetsmiljöplaner, APD-planer och dylikt) inför upphandling av ny/ombyggnad av anläggning.
Besikta, projektleda (projektledning såsom projekteringsledare, projektledare och byggledare) och dylikt.
Utreda, projektera och färdigställa vattenskyddsområden, och dylikt.
Genomföra risk- och sårbarhetsanalyser och periodiska besiktningar.
Genomföra projektering av dricksvattenanläggningar, till exempel vattenverk, tryckstegringar och vattenreservoarer.
Genomföra utredningar för kapacitet, flöden, drift-, underhålls- och förnyelsebehov.
Följande tjänster kan komma att avropas från anbudsområdet. Det är dock inget krav att leverantören kan utföra dessa:
Undersökningar av geotekniska förhållanden.
Avloppsanläggningar
Del nr: 2
45232000 Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar
Utreda, problemsöka, projektera avloppsreningsverk och avloppspumpstationer, ta fram underlag*1 inför upphandling av ny/ombyggnad av anläggning.
Besiktiga, projektleda*2, och dylikt.
Uppföra miljörapporter och genomföra tillståndsprocesser enligt kap 6 och 9 miljöbalken som har samband med avloppsreningsanläggningar.
Genomföra utredning och granskning av biogasanläggningar enligt hållbarhetslagen.
Genomföra utredningar för kapacitet, flöden, drift- , underhållsplaner och förnyelsebehov.
*1) Underlag såsom tex. ritningar, mängdförteckningar, tekniska beskrivningar och liknande enligt aktuella AMA-koder eller annan branschkodning, arbetsmiljöplaner, APD-planer och dylikt.
*2) Projektledning såsom projekteringsledare, projektledare och byggledare.
VA-planering
Del nr: 3
45332200 VA-arbeten
Dagvattenutredningar, anslutnings- och kapacitetsutredningar, utredningar drift-, underhåll- och förnyelsebehovs.
Genomföra Risk och sårbarhetsanalyser.
VA-planering: förnyelseplaner, verksamhetsområden, paragraf 6 utredning, dagvattenutredning i samband med DPL, underhållsplaner, utbyggnadsplaner, dagvattenstrategi, vattenförsörjningsplan.
VA-utredningar ska kunna redovisas enligt kriterier i Lag (2006:412) om allmänna vattentjänster och Plan och Bygglagen.
Gata, VA och markarbeten
Del nr: 4
45000000 Anläggningsarbete, 45332200 VA-arbeten
Genomföra inmätningar, projektera och analysera inom området gata/markarbeten, rådgivning/projektledning som specialist inom bland annat beläggning, ta fram underlag*1 inför upphandling av ny/ombyggnad av anläggning.
Genomföra besiktningar, projektleda*2  och dylikt.
Genomföra utredningar och projekteringsuppdrag inom hydrologi vid nyanläggning, ombyggnad och sanering av gator, markkonstruktioner, konstbyggnader och dylikt.
Genomföra utredningar, problemsöka, projektera ledningsnät, undersöka geotekniska förhållanden, kapacitetsberäkningar, ta fram underlag inför upphandling av nytt/ombyggnad av ledningsnät, besikta, projektleda och dylikt.
Genomföra risk och sårbarhetsanalyser.
Genomföra utredningar, kapacitetsberäkna och projektera dagvattenanläggningar, fördröjningsmagasin och ledningsnät.
Genomföra besiktningar av genomförda byggprojekt inom gata och parkverksamheten.
*1) Underlag såsom tex. Ritningar, mängdförteckningar, tekniska beskrivningar och liknande enligt aktuella AMA-koder eller annan branschkodning, arbetsmiljöplaner, APD-planer och dylikt.
Genomföra utredningar och projekteringsuppdrag inom geoteknik (mark och miljö).
Trafik, transportinfrastruktur och buller
Del nr: 5
71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 90713000 Miljörådgivning, 90742000 Tjänster med avseende på buller
Tjänster avseende samhällsekonomi, tillväxt och miljö med fokus på trafik och transportinfrastruktur.
Genomföra utredningar och analyser inom trafik, trafikärenden, trafikplanering, citylogistik, parkeringsutredningar och planer, upprätta TA-planer, göra bullerberäkningar/-kartering, och dylikt.
Trafikmätning (mätning av antal fordon som passerar en gata)
Bullerutredningar i samband med tex framtagande av detaljplaner.
Järnväg
Del nr: 6
71311230 Järnvägsingenjörstjänster
Rådgivning och handläggning av järnvägsdokumentation.
Bevaka förändringar i lagar och föreskrifter samt implementera dessa i säkerhetsstyrningssystem.
Genomföra internrevision av säkerhetsstyrningssystem.
Upprätta av trafikeringsavtal, järnvägsnätsbeskrivning och trafiksäkerhetsinstruktion.
Genomföra underhålls- och säkerhetsbesiktning.
Naturvård, vattenvård och skogsvård
Del nr: 7
71350000 Vetenskapliga och tekniska ingenjörstjänster, 90712200 Strategisk planering för bevarande av skogsmiljön, 90712400 Strategisk planering för hantering eller bevarande av naturresurser
Genomföra utredningar, problemsökningar inom strandskoning, erosionsskydd etc.
Genomföra vattenverksamhetsutredning, naturinventeringar, planer och program inom naturvård och rekreation tex skötselplaner, skogsbruksplaner och dylikt.
Genomföra utredningar av miljökvalitetsnormer.
Genomföra utredningar och framtagande av gröninfrastrukturplaner och ekosystemtjänster.
Följande tjänster kan komma att avropas från anbudsområdet. Det är dock inget krav att leverantören kan tillhandahålla dessa:
Uppdrag inom våtmarker och fiskvandring.
Framtagande av planer för naturvårdande eller rekreationsanpassad skötsel av skog.
Framtagande av informationsmaterial avseende naturvård, vattenvård och/eller skogsvård.
Miljökonsekvensbeskrivning (MKB) och riskanalyser
Del nr: 8
90700000 Miljötjänster, 90712000 Miljöplanering, 90713000 Miljörådgivning, 90714000 Miljörevision
Uppföra miljökonsekvensbeskrivningar, miljörapporter, genomföra risk- och sårbarhetsanalyser, översvämningskarteringar, ras- och skredanalyser, riskutredningar gällande transport av farligt gods, ansökan om vattenverksamhet, miljöhållbarhetsredovisning och dylikt.
Genomföra naturvärdesinventeringar som hör ihop med MKB.
Avfallsutredningar och deponi
Del nr: 9
90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
Genomföra utredningar, förändring och utveckling i avfallsplanering och avfallshantering, plockanalyser och dylikt.
Genomföra lakvattenutredning och lakvattenteknik; utreda, dimensionera och projektera lakvattenhantering. Hydrologi, geologi, vattenföringsutredningar, fältundersökningar och dylikt.
Besikta och projektleda*2 sluttäckningar av deponier. Utreda och projektera gamla nedlagda deponier samt ev. åtgärda eller ta fram underlag*1 inför upphandling av åtgärder och dylikt.
Uppföra miljörapporter och genomföra tillståndsprocesser enligt Miljöbalken kap 11 som har samband med nya eller befintliga avfallsanläggningar.
*1) Underlag såsom tex. ritningar, mängdförteckningar, tekniska beskrivningar o.likn enligt aktuella AMA-koder eller annan branschkodning, arbetsmiljöplaner, APD-planer och dylikt
Förorenade områden och geoteknik
Del nr: 10
71332000 Geotekniska ingenjörstjänster, 90700000 Miljötjänster, 90715000 Föroreningsundersökningar
Genomföra utredningar och uppdrag inom geoteknik (mark och miljö) och hydrologi vid nyanläggning, ombyggnad och sanering av gator, markkonstruktioner, konstbyggnader och dylikt.
Leda och handlägga uppdrag/projekt, utreda, projektera inom området sanering av förorenat område, göra fältundersökningar, markprovtagningar, egenkontrollprogram, ta fram underlag*1 inför upphandling av saneringsentreprenader
Besiktiga, projektleda*2 och dylikt.
Med geoteknik avses uppdrag som inte kräver projektering. För uppdrag som avser geoteknik med projektering se anbudsområde 1, 2, 4 och 11.
Bro och konstbyggnader
Del nr: 11
44212120 Brokonstruktioner, 71322000 Ingenjörstjänster avseende väg- och vattenbyggnation, 71322300 Konstruktion av broar, 71631450 Brobesiktning
Ta fram konstruktion, genomföra besiktning, inspektion och inrapportering enligt BatMan av betong- och stålkonstruktioner,
Utredningar och projektering.
Ta fram underlag inför upphandling av ny/ombyggnad av anläggning.
Besiktiga, projektleda och dylikt.
Undersökningar av geotekniska förhållanden
Tjänster vid vibrationsalstrande markarbeten
Del nr: 12
Genomföra riskanalyser, vibrationsmätning, provtryckning av rökkanaler, syneförrättning, besiktning, skadeutredning, ta fram beslutsunderlag för ersättningsansvar och dylikt.
Mark och exploatering
Del nr: 13
70110000 Exploatering av fastigheter, 79100000 Juridiska tjänster
Tjänster inom ledningsrätt och servitut, lantmäteriförrättningar, nyttjanderätter, exploatering, arrenden, fastighetsrätt.
Värderingstjänster (intrångsvärdering) och dylikt. Värdering ska kunna ske fysiskt på plats om beställaren så begär.
Genomföra värdering av skog och mark i samband med exploateringar och servitutsfrågor.
Projektledning av större exploateringsprojekt.
Fysisk planering och arkitekttjänster
Del nr: 14
70332100 Fysisk planering, 71200000 Arkitekttjänster
Leverantören ska minst kunna utföra tjänster inom minst ett av följande tjänsteområden:
Arkitekttjänster för bedömning av gestaltningsfrågor, illustrationer, rådgivning plan- och bygglovsfrågor etc.
Planarkitekttjänster eller motsvarande, för planarbeten inom stadsutveckling och fysisk planering enligt PBL och MB. Tex planprogram, detaljplaner, översiktsplaner och övriga strategiska planer samt tematiska tillägg.
Antikvarietjänster för tjänster inom riksintressebeskrivning, byggnadsinventering, rådgivning kring byggnadsvård, upprättande av kulturmiljöplaner etc.
Landskapsarkitekttjänster för gestaltning av det offentliga rummet; delar av eller hela parker, rondeller, torg etc.
Arkitekttjänster för gestaltning av enklare byggnader såsom garage, personalutrymmen etc inför om- eller nybyggnation.
Leverantören ska i anbudet ange vilka tjänster som erbjuds.
Fastighetsteknik
Del nr: 15
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71315410 Inspektion av ventilationssystem, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation
Utredningar, projektering och analyser inom området, ta fram underlag*1 inför upphandling av ny/ombyggnad av anläggning,
Besiktiga, projektleda*2  och dylikt.
Tjänster inom ventilation och värme, såsom konstruktion, besiktning, inspektion av ventilations-/värmeanläggningar
Tjänster inom el, såsom konstruktion, besiktning, inspektion av el-anläggningar, egenkontrollplaner.