215809-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Tjänster avseende oljeföroreningar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende bärgning av olja, andra miljöfarliga ämnen och förlorade fiskeredskap från fartygsvrak
Referensnummer: 0035-22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90741000 Tjänster avseende oljeföroreningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen syftar till att teckna ramavtal med flera leverantörer för framtida tilldelning av uppdrag gällande bärgning av olja och förlorade fiskeredskap samt andra miljöfarliga ämnen från vrak som Havs- och vattenmyndigheten bedömer vara lämpliga och angelägna att bärga.
Syftet med upphandlingen är att bunkerolja, olja i last, smörjolja, hydraulolja och andra farliga ämnen ska bärgas, då de utgör en fara för den marina miljön och ett spill också kan leda till oljepåslag på land med påföljande negativa effekter. Förlorade fiskeredskap, så kallade spökgarn, ska också bärgas i den mån detta återfinns på, eller vid, vraken.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 160 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
76200000 Tjänster utförda av fackmän för oljeindustrin, 76500000 Tjänster på land och till havs, 76521000 Installationer till havs, 76522000 Hjälpfartygstjänster till havs, 90700000 Miljötjänster, 90721500 Skydd mot giftiga ämnen, 90741000 Tjänster avseende oljeföroreningar, 90741200 Kontroll av oljeutsläpp, 90741300 Återställning efter oljeutsläpp, 90743000 Tjänster med avseende på förorening av giftiga ämnen, 90743200 Återställning efter förorening av giftiga ämnen
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen