Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Halvvägshusplatser för Kvinnor Sthlm Gbg Malmö
Referensnummer: 2017-7856
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 85311000 Social omsorg med inkvartering
II.1.4.
Kort beskrivning
Kriminalvården avser att teckna avtal för abonnemang av 3 platser för halvvägshusplaceringar avseende kvinnor i Malmö, Göteborg och Stockholm. Platserna kan ingå i ett stödboende för kvinnor men ska vara tydligt avskilda från övriga platser. På de aktuella platserna får inga andra placeringar ske utan Kriminalvårdens medgivande.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster, 85310000 Socialt arbete
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen