215863-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Nynäshamn: Telefonväxeltjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommunikation som tjänst
Referensnummer: SUN2021-059
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
64214200 Telefonväxeltjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen syftar till att täcka kommunens behov av telefonitjänster. Upphandlingen omfattar också telefoner och läsplattor.
Omfattning
Kommunikationsplattform (växel), mobila och fasta operatörstjänster. Nynäshamns kommun vill teckna avtal på 4 år med möjlighet till förlängning om 1 + 1 år.
Fasta och mobila operatörstjänster för anslutningar mot växelplattform och extern Contact Center plattform. (röstbrevlåda, telefonist, hänvisning och automatisktelefonist)
Mobil tal/data 2G/3G/4G/5G
Mobilt bredband 3G/4G/5G
Fax
Telematik M2M (IoT)
Kundtjänst – WEB-portal
Inomhusnät, där så behov föreligger
Service och underhåll
Implementation
Utbildning
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30213500 Handdatorer, 32250000 Mobiltelefoner, 32550000 Telefonutrustning, 32552100 Telefonapparater, 64200000 Telekommunikationstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen