Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lunchrestauranger till Nova Academy 2021
Referensnummer: BUN 2021/27
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 55300000 Restaurang- och serveringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser servering av näringsrika luncher till eleverna på Nova Academy och
Österlengymnasiet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 12 600 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 55320000 Måltidsservering, 55510000 Matsalstjänster, 55523100 Servering av skolmåltider
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Nova Academy är en fullsatt gymnasieskola med ca 200 elever. Österlengymnasiet har ett elevantal på ca 100 elever. Simrishamns kommun i behov av leverantörer som kan tillhandahålla både restauranglokal och skollunch i närheten av lektionssalarna, dvs. inom rimligt gångavstånd från skolorna.