215924-2022 - ResultatSverige-Varberg: Tolktjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tolkförmedlingstjänster/Översättningstjänster
Referensnummer: KS 21/67
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79540000 Tolktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Allmän orientering
Välkommen att lämna anbud till Varbergs kommun, vill du veta mer om Varbergs kommun gå in på www.varberg.se
Upphandlingen avser Tolkförmedlingstjänster samt Översättningstjänster. Upphandlingen är i två delar och man kan välja att lämna anbud på båda delarna eller endast en del.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79530000 Översättartjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beräknad volym och takvolym
Upphandlingen omfattar Tolkförmedlingstjänster och kommer att resultera i ramavtal för löpande avrop av det samlade behovet under avtalstiden.
Föregående års (2017-01 -2021-10-01) volym var ca 4 000 000 SEK och kan ses som en indikation på kommande volym men kan dock inte garanteras.
Föregående års (2020-2021) volym översättningstjänster var ca 140 000.
Omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden. Leverantören förbinder sig att leverera de upphandlande myndigheternas verkliga behov.
Köparen garanterar ingen specifik volym då den verkliga volymen både kan överstiga samt understiga angivna volymer. Anbudsgivaren ska leverera de kvantiteter utav tjänster som avropas.Ramavtal kommer att tecknas med en (1) till två (2) leverantör/er
TakvolymTakvolym för ramavtalet uppgår till 5 000 000 SEK. Om ramavtalets omsättning uppnår angiven takvolym eller detta förhållande förväntas inträffa inom en snar framtid har Varbergs kommun rätt att säga upp ramavtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av kontrakt som ingåtts med stöd av ramavtalet dessförinnan.
Upphandlingens omfattning har bestämts med beaktande av 4 kap 14§ LOU och grundar sig på fördelen med synergieffekter, samordnade leveranser samt lägre administrativa kostnader.