2. Förfarande
Förfarande
Titel: Lokalvård
Beskrivning: Kulturförvaltningen består av avdelningarna Kulturskolan Stockholm, Stockholms stadsbibliotek, Museer och Konst, Liljevalchs konsthall, Evenemang och Kulturstrategiska samt Administrativa staben. Upphandlingen avser ytor i såväl publika ytor som kontorsytor och omfattar ca 70 lokaler om tillsammans ca 45 000 m² städyta. Verksamhet bedrivs i vissa av verksamheterna både dag och kvällar upptill sju dagar i veckan.
Intern identifierare: KUL 2026/386
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: ja
Motivering för det påskyndade förfarandet: På grund av tidsbrist är det inte möjligt att tillämpa den tidsfrist att inkomma med anbudsansökan som anges i 11 kap. 3 § LOU.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90910000 Städning
Ytterligare klassificering (cpv): 90911200 Städning av byggnader, 90919200 Kontorsstädning, 90919300 Städning av skolor
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Upphandlingen omfattar lokalvård till kulturförvaltningen.
Intern identifierare: Lokalvård