2. Förfarande
Förfarande
Titel: Förhandsannons; Projekt 17166 Större ombyggnad 60-tal Kannan 16
Beskrivning: Stockholmshem avser med denna förhandannons ge marknaden kännedom om kommande annonsering av upphandling av ombyggnadsprojektet Kannan. Skarp annons beräknas ske i början av v. 15 2025. Projektet kommer utföras som totalentreprenad i samverkan som arbetsform. Projektet kommer att delas in i två faser, fas 1 utredning, projektering systemhandling och kalkylering, fas 2 bygghandlingsprojektering, produktion och garantiåtaganden. Entreprenadens övergripande omfattning: nya vatten-, dagvatten- och spillvattenledningar i hela fastigheten. Nya badrum och Wc, ca 80 % av köken renoveras och resterande får helt nya kök. Allmänna utrymmen och kontor fräschas upp/ny planlösning. Ny el installeras i hela fastigheten enligt dagens standard. Balkonger och balkongräcken åtgärdas. OVK åtgärder i hela fastigheten. Fjärrkyla kommer att dras in och installeras i fastigheten för lokaler och kontor. Upprustning av innergård. Option- lokalanpassning. Kvarboende hyresgäster. Objektet är beläget i Vasastaden, Stockholm
Intern identifierare: SHEM 2025/373
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45262700 Ombyggnadsarbete