216024-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Managementtjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Managementtjänster, Utredning, ledning och verksamhetsstyrning (ULV)
Referensnummer: Dnr 23.3-8688-18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79420000 Managementtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Kammarkollegiet inbjuder företag att lämna anbudsansökan, enligt 6 kap. 3 § lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU), i ramavtalsupphandlingen av Managementtjänster för utredning, ledning och verksamhetsstyrning. Kammarkollegiet har i uppdrag att ingå samordnade ramavtal för myndigheter under regeringen samt myndigheter under riksdagen och andra offentligt styrda organ, för mer information se avropa.se
Ansökan lämnas via upphandlingsverktyget TendSign. Tekniska frågor om systemet ställs till Visma TendSign support per e-post: tendsignsupport@visma.com.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 280 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser tjänster som stöder statliga myndigheters styrning och ledning av verksamheten.
Tjänsterna ska leda till effektivisering, utveckling och höjd kvalitet i verksamheten genom förbättrad styrning. Uppdragen omfattar kvalificerade utredningar, analyser, granskningar och/eller utvärderingar som underlag för beslut samt strategisk rådgivning till ledningsgrupper i olika styrningsfrågor.
Tjänsterna kan innebära att ge stöd och rådgivning eller att ta ansvar för ett specificerat resultat, med eller utan deltagande av myndighetens personal. Uppdragen kan omfatta en eller flera myndigheter och även snabba insatser, exempelvis utifrån politiska beslut eller annan påverkan från omvärlden.
Kammarkollegiet uppskattar omsättningen på ramavtalet inom utredning, ledning och verksamhetsstyrning till ca 70 miljoner svenska kronor (SEK) per år.
Avrop sker genom förnyad konkurrensutsättning enligt 7 kap 9 § LOU.