21607-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
50/130 kV ställverk i Dalarna
Referensnummer: UH-2018-6
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
4 st 130 kV-ställverk belägna i Dalarna. Gemensamt för alla 4 stationerna är att de ska byggas om på befintlig yta, i vissa fall något utökad ställverksyta för att rymma nya kontrolhus, och stora delar av stationerna kommer därför att vara i drift.
Två stycken tilldelningsbeslut:
Tilldelning 1:
Blyberg, planerad idrifttagning Q2, 2020.
Ombyggnad av befintligt 130kV ställverk samt nytt 50 kV ställverk.
Spjutmo, planerad idrifttagning Q1, 2021.
Total rasering av befintligt 50 kV ställverk.
Ombyggnad av befintligt 130kV ställverk.
Tilldelning 2.
Långhag, planerad idrifttagning Q1, 2020.
Skedvi, planerad idrifttagning Q3, 2019.
Anbudsgivaren kan lämna anbud på ett eller flera anbudsobjekt.
FFU kommer att skickas till kvalificerade leverantörer via e-avrop.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 60 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Den upphandlande myndigheten förbehåller sig rätten att tilldela kontrakt genom att kombinera följande delkontrakt eller grupper av delkontrakt:
Tilldelning 1: Blyberg, Spjutmo.
Tilldelning 2: Långhag, Skedvi.
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Tilldelning 1: Blyberg, Spjutmo
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45317200 Elinstallation av transformatorer, 45317300 Elinstallation av utrustning för eldistribution, 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster, 45315300 Anläggningar för elförsörjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Med start 2018 ska 4 styck 130 kV-ställverk belägna i Dalarna byggas om i olika omfattning. Gemensamt för alla 4 stationerna är att de ska byggas om på befintligt yta, i vissa fall något utökad ställverksyta för att rymma nya kontrolhus, och stora delar av stationerna kommer därför att vara i drift. Därför kommer det även att krävas vissa provisoriska kopplingar för att kunna genomföra arbetet på ett säkert sätt. De fyra stationerna är tätt sammankopplade, speciellt inom vardera tilldelning, vilket innebär att samordningen mellan de stationerna blir extra viktig vid ett genomförande.
Ny kontrollanläggning i befintlig byggnad, och modifiering eller ny hjälpkraft.
Beredning av mark för infartsväg, ställverk och transformatorgrop.
2 nya ledningsspann över Dalälven.
Nytt kontrollhus med ny kontrollanläggning och tillhörande hjälpkraft.
Beredning av mark för ställverk och transformatorgrop.
Tilldelning 2: Långhag, Skedvi
Del nr: 2
Beredning av mark för ställverk och modifiering av infartsväg till kontrollbyggnad.