216083-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Anläggningsarbete – Flygeln 1 Mark och belysningsprojekt
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelFlygeln 1 Mark och belysningsprojekt
BeskrivningProjektet omfattar elarbeten i form av bland annat ny belysningsanläggning i enlighet med handlingar upptagna under AFB.22. Utöver elarbeten innefattas markarbeten med dagvattenlösning samt markbeläggning och anläggningskompletteringar i enlighet med handlingar upptagna under AFB.22.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatja
Motivering för det påskyndade förfarandetsäsongsberoende arbete som behöver komma igång
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45210000 Byggnadsanläggning, 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareFlygeln 1 Mark och belysningsprojekt