216181-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Värnamo: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rekryteringsverktyg med Saas-drift
Referensnummer: UHN.2021.100
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser rekryteringsverktyg med Saas-tjänst.
Rekryteringsverktyget ska vara användarvänligt för såväl vår personal som för kandidaterna som söker arbete. Verktyget ska vara flexibelt, konfigurerbart, ha god support och vara anpassningsbart utifrån användarens device.
Vidare ska verktyget underlätta arbetet för att kommunen i att hitta rätt kandidat. Enkel systemadministration, med möjlighet att begränsa så väl avdelningar som enskilda annonser och tidsfrister.
Verktyget ska ha stöd för exempelvis:
· Behörighetsadministration
· Skapande av rekryteringsärenden
· Annonsering
· Ansökan
· Urvalshantering
· Intervju
· Referenstagning
· Statistik och rapporter
Rekryteringsverktyg ska vara implementerat och driftsatt senast 1 mars 2022.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet, 79600000 Rekryteringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Löpande saas-leverans av system för rekrytering med avtalstid om 48 + 48 månader
Införandet ska ske under 2021/2022 med driftstart senast 1 mars 2022.