216182-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Fagersta: Byggkonsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster inom Bygg
Referensnummer: 2021/0092
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71315200 Byggkonsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för byggkonsulttjänster inom Bygg enligt upphandlingsdokumentet med bilagor. Uppdragen kan komma att avse arbeten från utredning till projektering och upprättande av slutliga
Produktionshandlingar, eller delarbeten inom aktuellt konsultområde. Exempel på tjänster är framtagande av upphandlingsdokument för entreprenader, kostnadskalkyler, CAD ritning, byggledning, kontroll och besiktningsverksamhet, projekteringsledning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen