Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skyddade boenden
Referensnummer: SN2022/175
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Bakgrund och omfattning
Behovet omfattar heldygnsvistelse avseende skyddande boenden för våldsutsatta personer eller personer utsatta för hot. Våldsutsatta personer består till största del av kvinnor men även män förekommer. Individer som har behov av skyddat boende har alla olika behov beroende på vilket typ av våld som förekommit. Behovet kan ibland innebära att personal konstant finns nära den våldsutsatta, behovet omfattar även olika skyddsnivåer då personen som utövar våldet kan vara uppsökande. Mer detaljerade uppgifter framgår av kravspecifikationen
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 85310000 Socialt arbete, 85311000 Social omsorg med inkvartering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen