2. Förfarande
Förfarande
Titel: IT-drift – Införande, Förvaltning och Support
Beskrivning: Det befintliga avtalet för IT-drift löper ut i augusti 2026, och SKR genomför denna upphandling för att säkerställa en modern, hållbar, kostnadseffektiv och flexibel IT-drift som möter nuvarande och framtida behov. Upphandlingen syftar till att identifiera en strategisk och långsiktig IT-partner som kan erbjuda ett verksamhetsorienterat helhetsåtagande inom IT-drift, inklusive förvaltningDet befintliga avtalet för IT-drift löper ut i augusti 2026, och SKR genomför denna upphandling för att säkerställa en modern, hållbar, kostnadseffektiv och flexibel IT-drift som möter nuvarande och framtida behov.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110558:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 72300000 Datatjänster, 72500000 Datortjänster