216222-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Uthyrning av industriella fordon med förare
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Maskiner och transporter för entreprenad
Referensnummer: 23/82
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60182000 Uthyrning av industriella fordon med förare
II.1.4.
Kort beskrivning
Maskiner, transporter, entreprenad, anläggning, hjulburna, grävmaskiner, bandburna, långgrävare, grävlastare, kranbilar, schaktmaskiner, hyvlare, ballastmaterial, lastmaskiner, hjullastare..
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
43200000 Schakt- och grävmaskiner samt tillhörande delar, 43260000 Gräv-, last- och gruvmaskiner, 45112000 Grävning och schaktning, 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare, 45510000 Uthyrning av kranar med maskinskötare, 45520000 Uthyrning av schaktutrustning med maskinskötare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Maskiner, transporter, entreprenad, anläggning, hjulburna, grävmaskiner, bandburna, långgrävare, grävlastare, kranbilar, schaktmaskiner, hyvlare, ballastmaterial, lastmaskiner, hjullastare.
Omfattning
Upphandlingen omfattar gräv- och transporttjänster. Beställarens behov omfattar band- och hjulburna grävmaskiner, långgrävare, hjullastare/lastmaskiner, grävlastare, schaktmaskiner/väghyvlar, kranbilar, tippbilar/lastväxlare (transporter) och anläggningsmaterial.
Samtliga maskiner och lastbilar med förare.
Ovan angivna maskiner och anläggningsmaterial är indelade i anbudsområden. Varje anbudsområde kommer innehålla specifikt angivna omfattningar, krav och förutsättningar.
Totalt årsbehov på ovan angivna maskiner fördelat på ett antal olika klasser var 2022 cirka 80.000 timmar.
Under 2021-2022 köpte Beställaren cirka 82.000 ton anläggningsmaterial i blandade fraktioner.
Behovet är störst i Östergötland och framförallt inom Linköpings kommun.
Beställaren avser att teckna avtal med två (2) eller flera Leverantörer enligt fast rangordning per anbudsområde.
Det totala behovet av efterfrågade tjänster och material uppgår till cirka 100MNSEK per år.
Takvolymen för avtalet är 1,28MDSEK
Angivna volymer är baserade på statistik från föregående år. Beställaren garanterar ingen volym för framtida arbeten.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen. Leverantören är skyldig att leverera det verkliga behovet.