216234-2022 - ResultatSverige-Göteborg: Tjänster med avseende på rättsverksamhet
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Delgivningstjänster
Referensnummer: 116-22676-2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
75231000 Tjänster med avseende på rättsverksamhet
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar uppdrag avseende delgivningstjänster.
Uppdraget innebär att leverantören ska utföra delgivningstjänster, enligt gällande lagar och förordningar, i framförallt Västra Götalands län. Det kan bli aktuellt att utföra delgivningstjänster i hela landet.
De ärenden som är aktuella är, förutom Länsstyrelsens egna beslut, även ärenden från andra nordiska statliga myndigheter när den som söks för delgivning befinner sig i länet.
Ärenden som rör djurskydd, återkrav för utbetalda stöd och handräckningsärenden/ betalningsföreläggande är vanligt förekommande. Övriga ärenden som kan förekomma är exempelvis ärenden som rör plan- och bygglagen, miljöbalken, stiftelser, begravning, penningtvätt, jordbruksfastigheter och jakt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
75200000 Samhällstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget innebär att leverantören ska utföra delgivningstjänster, enligt gällande lagar och förordningar, i framförallt Västra Götalands län.
Allmän beskrivning och syfte