216249-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Arboga: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
FM2019-11098 Digitala kanaler
Referensnummer: FM2019-11098
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal tecknas med en leverantör. Avtalstid 2 + 2 år.
Ramavtalet syftar till att förse FM med en helhetslösning för förvaltning och teknisk utveckling av FMs webbplatser, appar och andra digitala medier. Leverantören ska på uppdrag av FM stödja arbetet med utveckling, implementering och förvaltning av digitala medier.
FM har ett separat avtal med en koncept- och designbyrå för digitala medier. Denna leverantör har ett strategiskt huvudansvar för FMs digitala kanaler, såväl vad gäller koncept som användarupplevelse och design. Detta Ramavtal avser endast teknisk utveckling och förvaltning av de externa digitala kanalerna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Förvaltning och Utveckling av Försvarsmaktens Digitala kanaler.