2. Förfarande
Förfarande
Titel: Löwenströmska sjukhuset BY02. Utförande entreprenad teknisk upprustning och anpassning 02
Beskrivning: Upphandlingen avser teknisk upprustning och anpassning av Byggnad 02, inklusive tillbyggnad av ny Multihall och godsmottagning, samt omkringliggande gårdar och mark.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: ja
Motivering för det påskyndade förfarandet: Vi kommer att använda ett påskyndat förfarande. Skälet är att evakueringen av verksamheten inom rättspsykiatrin redan har påbörjats, vilket innebär ett omedelbart behov av att snabbt genomföra denna upphandling för att säkerställa att verksamheten kan fortsätta utan avbrott. Då det ursakar stor påverkan på vård och arbetsmiljö. Upphandlingen har dessutom annonserats tidigare.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:128848:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45262000 Bygg- och anläggningsarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, med undantag för takarbeten