216282-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Ludvika: Skogsövervakning eller -utvärdering
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fastighetsvärdering, Skogsfastighetsvärdering, Fastighetsrätt och Strategisk fastighetsrådgivning
Referensnummer: GNU 2019/40
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77231500 Skogsövervakning eller -utvärdering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar fastighetsvärdering, skogsfastighetsvärdering, fastighetsrätt och strategisk fastighetsrådgivning för Borlänge, Falun, Gagnef, Ludvika, Säter, Ludvika kommunfastigheter AB, Ludvika Hem AB, Gagnefsbostäder AB, Kopparstaden AB, AB Stora Tunabyggen AB, Hushagens Fastighets AB.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 200 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Fastighetsvärdering
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77231500 Skogsövervakning eller -utvärdering, 79419000 Utvärderingskonsulttjänster, 70100000 Fastighetsmäklartjänster avseende egen fast egendom, 71321100 Byggnadsekonomiska tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Skogsfastighetsvärdering
Del nr: 2
Fastighetsrätt
Del nr: 3
Strategisk fastighetsrådgivning
Del nr: 4