216308-2020 - KonkurrensutsättningSverige-ÖREBRO: Rostat kaffe
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel: Kaffe
Referensnummer: 1671/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15861100 Rostat kaffe
II.1.4.
Kort beskrivning
Härmed inbjuds ni att inkomma med anbud gällande ramavtal på kaffe för leverans till de upphandlande myndigheterna. Beskrivning av objektet finns i kravspecifikationen och i bifogad sortimentspecifikation. Det totala värdet av upphandlingen under avtalsperioden på fyra (4) år uppgår till 10 000 000 kr baserat på 2019 års inköpsvolymer. Upphandlingsdokumenten innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen.Välkommen med ert anbud!
Upphandlande myndigheter för denna upphandling är:
Organisationsnr Upphandlande myndighet
222000-1487 Samhällsbyggnadsförbundet Bergslagen
212000-1967 Örebro kommun
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15860000 Kaffe, te och liknande produkter, 15861000 Kaffe
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Härmed inbjuds ni att inkomma med anbud gällande ramavtal på kaffe för leverans till de upphandlande myndigheterna. Beskrivning av objektet finns i kravspecifikationen och i bifogad sortimentspecifikation. Det totala värdet av upphandlingen under avtalsperioden på fyra (4) år uppgår till 10 000 000 kr baserat på 2019 års inköpsvolymer.
Upphandlingsdokumenten innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen. Välkommen med ert anbud!