216332-2023 - ÄndringSverige-Enköping: Anläggningsarbete
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Huvudpumpstationer APS Norra Mariedalsgatan och Magasinsgatan, Enköping
Referensnummer: TF2022/1017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Enköpings kommun planerar att bygga ett nytt avloppsreningsverk (ARV)
beläget sydväst om tätorten. Det befintliga reningsverket läggs ner och
avloppsvatten pumpas till det nya reningsverket via två huvudpumpstationer.
Denna entreprenad avser uppförandet av dessa två huvudpumpstationer.