21636-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Tryckta böcker
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av litteratur
Referensnummer: dnr 23.3-2454-20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
22110000 Tryckta böcker
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av svensk, utländsk och juridisk tryckt litteratur.
Upphandlingen är indelad i nedanstående fem (5) anbudsområden. Anbud kan lämnas på en eller flera delar.
A. Svensk litteratur exkl. juridisk litteratur, med utrustning
B. Utländsk litteratur exkl. juridisk litteratur, med utrustning
C. Juridisk litteratur, utan utrustning
D. Svensk litteratur exkl. juridisk litteratur, utan utrustning
E. Utländsk litteratur exkl. juridisk litteratur, utan utrustning
För anbudsområde A och B ovan (svensk respektive utländsk litteratur med utrustning) gäller särskilt kontraktsvillkor vad gäller miljökrav på plastsammansättning för utrustning, se upphandlingsunderlag.
Kammarkollegiet kommer att anta tre (3) ramavtalsleverantörer per anbudsområde under förutsättning att så många anbud uppfyller ställda krav.
Ramavtalet upphandlas av en statlig inköpscentral.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 110 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Svensk litteratur exkl. juridisk litteratur med utrustning
Del nr: Anbudsområde A
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se upphandlingsdokument.
Utländsk litteratur exkl. juridisk litteratur med utrustning
Del nr: Anbudsområde B
Se upphandlingdokument.
Juridisk litteratur utan utrustning
Del nr: Anbudsområde C
Svensk litteratur exkl. juridisk litteratur utan utrustning
Del nr: Anbudsområde D
Utländsk litteratur exkl. juridisk litteratur utan utrustning
Del nr: Anbudsområde E