2. Förfarande
Förfarande
Titel: Frivillig förhandsinsyn avseende datainsamling för lax och havsöring i Testeboån
Beskrivning: Upphandlingen har genomförts som ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering under tröskelvärdet (dvs. direktupphandling utan annons). Val av förfarande bestäms utifrån att det som upphandlas kan tillhandahållas endast av en viss leverantör därför att av tekniska skäl det inte finns någon konkurrens. Detta i enlighet med 6 kap. 14 § punkt 2 i LOU, lag (2016:1145) om offentlig upphandling. Kort beskrivning av uppdraget: Uppdraget innebär att skatta mängden av lax och havsöring i Testeboån, genom elfiske, smoltvandringskontrol och fiskräknare. Att konsult har genomgått nödvändig utbildning (t.ex. fiskmärkningskurs, etisk försöksdjurshantering, elfiskekurs). Handhar eller sköter den utrustning som behövs för uppdraget i form av elfiskeutrustning, fångsfällor för smolt och kameraövervakning för upp och nedströmsvandrande av lax och öring. Uppdraget kräver att personal med mycket kort varsel kan nå platserna för fiskräkning under hela vandringssäsongen från april till september. Sammanfattning av ska-krav: • kompetens utifrån SLU:s krav. • flera års erfarenhet av liknande uppdrag. • daglig tillsyn under visa perioder på platserna i Testeboån från april till september. • tillgång till speciell utrustning enligt SLU:s krav. • erfarenhet av att etablera utrustning i Testeboån. • medverkande i Testeboåns laxförvaltningsgruppen. Se vidare bifogad bilaga.
Intern identifierare: 1231-2026
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 77700000 Tjänster i samband med fiske
Ytterligare klassificering (cpv): 92533000 Tjänster i naturreservat
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000