Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vård och omsorgssystem
Referensnummer: 20201223001
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling avser att anskaffa en systemlösning (verksamhetssystem till socialtjänsten) till omsorgen som ska bidra till effektivitet kopplat till kraven på ökad service för brukare/klienter.
Upphandlingen avser helhetsåtagande gällande ett leverans-, support- och underhållsavtal innehållande nyttjanderätt, tjänster för installation, parametersättning, utbildning, driftsättning samt support, underhåll och vidareutveckling av systemlösningen för köparen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 15 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48000000 Programvara och informationssystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72253000 Helpdesk- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen