216381-2017 - PlaneringSverige-Halmstad: Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inbjudan till information Klackerup Förnyelse etapp 2.
Referensnummer: 2016/0485
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan till information angående Klackerup förnyelse etapp 2.
Byggår 1954-1957 och består av 223 lägenheter som skall renoveras. Stambyte, ventilation, el, fönsterbyte, källare, badrum samt köksrenovering. Nyproduktion av cirka 45 vindslägenheter. Förfrågningsunderlag beräknas gå ut den 4.9.2017, byggstart hösten-vintern 2017. Information sker den 29.6.2017 kl. 13:00 på Fredrik Ströms gata 6 i Halmstad. Anmälan görs till joakim.patsonen@hfab.se senast den 20.6.2017.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45450000 Övriga färdigställande byggnadsarbeten, 45453100 Renoveringsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Förnyelse av Klackerup etapp 2 bestående av 223 lägenheter. Stamrenovering, kök och badrumsrenovering, nya elinstallationer, ventilation, källarrenovering samt nyproduktion av ca 45 vindslägenheter.