Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arboristtjänster till Stockholms stads kyrkogårdsförvaltning
Referensnummer: 2.4.2-1052-2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 77300000 Trädgårdstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Stockholms stads kyrkogårdsförvaltning inbjuder leverantörer att inkomma med anbud avseende ramavtal för arboristtjänster. Syftet med upphandlingen är att säkerställa att kyrkogårdsförvaltningens behov av trädplantering, trädflyttning, trädfällning, stubb- och djupfräsning, hamling, stabilisering, riskbedömning med mera tillgodoses på bästa sätt.
Detta är en delad upphandling med tre anbudsområden, där anbudsgivare har möjlighet att lämna anbud på ett eller två områden.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 77200000 Skogstjänster, 77211400 Trädfällning, 77211500 Trädvård, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 77341000 Beskärning av träd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen