216423-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Bygg- och anläggningsarbeten: affärs-, lager- och industribyggnader samt byggnader med anknytning till transport
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ny filial för stadsarkivet, Druvmusten 3, Liljeholmskajen.
Referensnummer: Dnr 2.4-239/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45213000 Bygg- och anläggningsarbeten: affärs-, lager- och industribyggnader samt byggnader med anknytning till transport
II.1.4.
Kort beskrivning
Ombyggnad av bergrum till arkiv för Stockholms stadsarkiv. Objektet är beläget vid Liljeholmskajen i Stockholm. Objektet är en totalentreprenad på iordningställande av utrymmen inklusive installationer och arkivinredning. Lokalarea arkivdel ca 5 000 m² och lokalarea publik del ca 1 500 m².
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 39131100 Arkivhyllor, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45213150 Byggnation av kontorsbyggnad, 45213221 Byggnation av magasinutrymmen, 45213400 Installation av personalrum
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ombyggnad av bergrum till arkiv för Stockholms stadsarkiv.