216429-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Personalutbildning – Utbildningsinsatser för medarbetare inom socialtjänsten inklusive äldreomsorgen
Meddelande om upphandling – förenklat system
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelUtbildningsinsatser för medarbetare inom socialtjänsten inklusive äldreomsorgen
BeskrivningUpphandlingen omfattar utbildningar inom följande områden: - Individ- och familjeomsorg - Personer med funktionsnedsättning inklusive socialpsykiatri - Äldreomsorg Målen med upphandlingen är att upprätthålla och höja kvaliteten inom socialtjänstens verksamhetsområden inklusive äldreomsorgen, erbjuda ändamålsenlig och utvecklande kompetensutveckling för medarbetare samt att erbjuda arbetsplatsnära lärande där utbildningens utformning är kopplad till medarbetarens yrkesutövning.
Intern identifierareSOF 2025/713
Typ av förfarandeAnnat förfarande i ett steg
Förfarandets viktigaste känneteckenEnstegsförfarande
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 80511000 Personalutbildning
Ytterligare klassificering (cpv): 79632000 Utbildning av personal, 80000000 Undervisning och utbildning, 80561000 Vårdutbildning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelDiagnoser, funktionsnedsättningar och dess konsekvenser.
Beskrivningsom exempelvis kan innebära generella och målgruppsspecifika utbildningar avseende: • Funktionsnedsättningar. • Sjukdomstillstånd och diagnoser. • Konsekvenser i vardagen av funktionsnedsättningar, sjukdomstillstånd och diagnoser. • Gerontologi och geriatrik. • Samsjuklighet, tex skadligt bruk och beroende, och annan psykiatrisk diagnos eller närliggande tillstånd.
Intern identifierareDiagnoser, funktionsnedsättningar och dess konsekvenser.
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelLagar och föreskrifter i socialt arbete och omvårdnadsarbete.
Beskrivningsom exempelvis kan innebära utbildningar avseende: • Generellt och målgruppsspecifikt om lagstiftning inom socialtjänstens ansvarsområden, utifrån t.ex. SoL, LSS, HSL, LVU, LVM. • Handläggning och dokumentation inom socialtjänstens ansvarsområden. • Utförande av insatser inom kommunal hälso- och sjukvård. • Hälso- och sjukvårdsåtgärder inom kommunal hälso- och sjukvård.
Intern identifierareLagar och föreskrifter i socialt arbete och omvårdnadsarbete.
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelMetoder och arbetssätt i socialt arbete och omvårdnadsarbete.
Beskrivningsom exempelvis kan handla om generella och målgruppsspecifik(a): • utbildningar i kunskapsbaserade metoder. • Utbildning i arbetssätt kring tex; • samtalsmetodik, • teamarbete, • bemötande, • basala hygienrutiner, • hälsofrämjande och förebyggande arbete, • lärandeorganisation, • samordnad individuell plan (SIP), • individcentrerat/inflytande/delaktighet från brukare/klient, • återhämtning, • barnrättsperspektiv, • implementering och uppföljning av arbetssätt och kunskapsbaserade metoder, • verksamhetsutveckling, • Riskbedömningar och behovsanalys i utförande av insats.
Intern identifierareMetoder och arbetssätt i socialt arbete och omvårdnadsarbete.