216459-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Härnösand: Larmsystem
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Trygghetslarm och larmmottagning
Referensnummer: UH-2017-076
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35121700 Larmsystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Härnösands kommun avser att upphandla trygghetslarm och larmmottagning för ordinärt och särskilt boende, med extern larmmottagning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35121700 Larmsystem, 45312000 Installation av larmsystem och antenner, 32552120 Hjälptelefoner, 79711000 Larmövervakningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Härnösands kommun (kommunen) avser att upphandla trygghetslarm och larmmottagning för ordinärt och särskilt boende.
Upphandlingen avser en trygghetslarmstjänst med en helhetslösning där anbudsgivaren svarar för införandet med installation i kundernas hem oavsett boendeform, larmutrustning, drift av systemet i form av en molntjänst, drift- och användarsupport, drift av kommunikation, extern larmmottagning och larmförmedling till kommunens utförare. Kommunen eftersöker i största mån mobila tjänster som inte låser fast kunden i hemmet. Tekniken bör följa med dig där du behöver den.
Efterfrågad tjänst ska vara tillgänglig och funktionsduglig 24 timmar per dygn, året runt. Nedan listas de grundläggande funktionerna i det system och den tjänst som ska tillhandahållas:
— Digitala larm inkl. larmknapp, larmenhet och roamingkort inkl. abonnemang, för användande i hem oavsett boendeform.
— Digitala mobila larm utanför hemmet. De mobila larmknapparna ska ha positioneringsfunktion och trygghetszon som kan användas utanför hemmet med behovsanpassning.
— Drift, service och reparation av larmutrustningen.
— Drift av kommunikationerna mellan trygghetslarm och larmmottagningen.
— Larmmottagningstjänst i vilken ingår att besvara, bedöma och i förekommande fall även förmedla larm till utföraren i första hand genom ett meddelande till utförarens mobiltelefoner. Larmmottagningen ska ha utrymme för samtal utan tidsbegränsning av trygghetskaraktär och kompetens för bemötande av ångest och oro hos kunden.
— Dokumentera samtliga relevanta tekniska händelser och åtgärder samt alla avgörande händelser och åtgärder vid larmmottagning.
— Drift – och användarsupport under hela avtalstiden.
— Digital trygghetskamera som möjliggör trygghetsbevarande tjänst i kundens bostad.
Kommunen avser att, efter införandet, i egen regi sköta löpande installation och enklare service.
Upphandlingens värde beräknas till ca 1,7 milj kr/år, baserat på tillgänglig statistik för året 2017. Kommunen förbinder sig inte att köpa viss volym.