Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sanering av klotter och otillåten affischering 2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45442110 Målning av byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar sanering av klotter och otillåten affischering på ytor ägda/förvaltade av Helsingborgs stad samt de kommunala bolagen Helsingborgshem, Helsingborg Arena och Scen samt Öresundskraft. Undantaget är spänningssatta miljöer samt produktionsmiljöer för kraftvärmeproduktion. Även särskild rondering kommer avropas samt konsulttjänster såsom rådgivning och kalkyleringsarbete kan komma att efterfrågas.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45442110 Målning av byggnader, 45442190 Färgborttagning, 90690000 Klottersanering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen