See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Konsulttjänster samt mätutrustning avseende buller- och vibrationsutredning
Beskrivning: Uppdragen kommer i huvudsak bestå av utredningar av trafik- och verksamhetsbuller samt utredningar av vibrationer från vägtrafik. Uppdragen kommer att variera. Upphandlingen består av följande tjänsteområden: • Bullerutredningar • Vibrationsutredningar Utredningsuppdragen kommer bland annat att bestå av framtagande av riskanalys och/eller rapport innehållande punkt-/spridningsberäkningar, olika åtgärdsförslag och en sammanfattning. Beställaren tillämpar fast ersättning med 550 SEK per nedlagd arbetstimme. Särskild ersättning utgår med 100 kr/dag för vibrationsmätare och 200 kr/dag för bullermätare.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71621000 Teknisk analys eller konsulttjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:97137:Lot:1