216536-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Medicinsk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sjukhussäng, luftfluidiserad
Referensnummer: HSN 527-2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar en sjukhussäng med luftfluidiserad eller motsvarande tryckavlastande funktion.
Sängen ska användas vid vård av patienter med behov av tryckavlastning efter exempelvis trycksårsoperationer, brännskador eller omfattande hudavlossning av annan genes.
Upphandlingen omfattar även ramavtal för förbrukningsmaterial.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 33192120 Sjukhussängar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen