216551-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Svetsutrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Svetsutrustning
Referensnummer: FM2020-6776
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42662000 Svetsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmakten har för avsikt att träffa ett tvåårigt ramavtal med en leverantör för svetsutrustning med möjlighet till förlängning av avtalet med ytterligare två (2) år.
För att täcka behovet avser Försvarsmakten teckna avtal med en leverantör.
I avtalet ingår även att leverantören vid behov ska kunna installera och utföra service på levererade svetsutrustningar samt genomföra utbildningar i handhavande av levererade svetsutrustningar.
Den samlade inköpsvolymen beräknas vara ca: 200.000 SEK per år.
Någon garanti gällande de uppskattade volymerna kan inte lämnas.
Försvarsmakten vill även kunna ha möjlighet till att köpa andra typer av svetsar som kan finnas i leverantörens sortiment. Dessa offereras separat vid behov.
Leverantören ska kunna leverera inom hela Sverige.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen