21656-2023 - ResultatSverige-Göteborg: Spårväxlar
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Växelkomplex till Godhemsgatan och Åkareplatsen
Referensnummer: 06102/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34941800 Spårväxlar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser leverans av växelkomplex till projekten Godhemsgatan respektive Åkareplatsen på spårvägsbanan i Göteborg.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34940000 Järnvägsmateriel, 34941000 Räler och tillbehör till dessa, 34941600 Spårkorsningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen är indelad i två separata huvuddelar och anbud kan lämnas på en eller båda dessa. Leverans ska ske i maj-juni 2023.