216644-2018 - ResultatSverige-Lund: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Underhållsdedepå för Öresundstågen, Kärråkra, Hässleholm - Besiktningsman
Referensnummer: 999919-401489-1704365
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Besiktningsman för Öresundstågsdepån, Kärråkra, Hässleholm.
Uppdraget innebär att vara projektets besiktningsman (huvudbesiktningsman) för alla byggnader och tillhörande arbeten och installationer inom entreprenad E103 - Byggentreprenad.
Besiktningsmannen ska upphandla och kontraktera alla nödvändiga biträdande besiktningsmän och sakkunniga för alla installationsarbeten och specialsystem mm inom entreprenad E103.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71630000 Teknisk besiktning och provning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget innebär att vara projektets besiktningsman. (huvudbesiktningsman) för alla byggnader och tillhörande arbeten och installationer inom entreprenad E103 - Byggentreprenad.