216663-2020 - ResultatSverige-Stockholm: Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal uniformspersedlar i anpassade storlekar
Referensnummer: 19FMV6504
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
FMV har i uppdrag att upphandla ett ramavtal gällande tillverkning av uniformspersedlar i anpassade storlekar.
Behovet av en anpassad storlek uppstår då konfektionssydda plagg inte passar soldaten/ sjömannen. Efterfrågan kan också uppstå då uniformspersedeln används i för liten omfattning vilket gör att FM inte lagerhåller konfektionsstorlekar. När behov uppstår genereras en beställning, ofta beställs plagg styckvis. Behovet av en anpassad storlek kan uppstå när som helst under året.
FMV har delat upp upphandlingen i två anbudsområden:
Grupp A: Parad- och arbetsuniformer
Grupp B: Fältuniform och sjöstridsdräkt
Kontrakt kan komma att träffas med olika leverantörer avseende ovan angivna delar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör, 18200000 Ytterkläder, 18330000 T-tröjor och skjortor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: 2
18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör, 18200000 Ytterkläder