216699-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Anläggningsarbete – Löpande byggnadsarbeten 2026
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Löpande byggnadsarbeten 2026
Beskrivning: Upphandling omfattar Piteå kommuns huvudsakliga behov av löpande tjänster inom området Löpande byggnadsarbeten som kan komma att uppstå under avtalsperioden. Dessa arbeten utförs i den omfattning och kombination som beställarna specificerar i separata beställningar från tecknat ramavtal. Inlämnade anbud ska vara självständiga och oberoende. Detta förtydligas närmare i AFB.41 Beställaren har för avsikt att teckna ramavtal med tre (3) entreprenörer i rangordning, där alla villkor är fastställda.
Intern identifierare: 26INK004
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000