See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal för laddningsbara kort för statliga myndigheter
Beskrivning: Upphandling av ramavtal för laddningsbara förbetalda kort och laddningsbara efterbetalda kort.
Intern identifierare: RG 2024/221
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 66110000 Banktjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 30163000 Betalkort
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Administrativa villkor
Beskrivning: Denna upphandling av laddningsbara kort är uppdelad i två anbudsområden. Anbudsgivare kan välja att lämna anbud för ett eller båda anbudsområdena. Varje anbudsområde kommer att prövas och utvärderas separat. Riksgälden uppskattar att det totala värdet för upphandlingen uppgår till maximalt 75 miljoner kr för laddningsbara kort. Detta utgör ramavtalens takvolym.
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Krav på leverantören
Beskrivning: Anbudsgivare kan välja att använda denna del eller använda ESPD-formuläret för att besvara krav som rör leverantören. Denna del är obligatorisk för anbudsgivare att välja om man inte använder sig av ESPD-formuläret.
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Gemensamma krav på tjänsten
Beskrivning: En grundförutsättning för myndighetens betalningar är att det finns en fungerande infrastruktur i form av likviditetshantering (beställa och ladda kort), återrapportering och statistik, internettjänster och service, fakturering samt teknik och säkerhet, se kraven nedan. Det är en förutsättning att leverantören kan uppfylla kraven på infrastrukturen, för att få lämna anbud på tjänsterna i upphandlingen. Av konkurrensskäl strävar Riksgälden efter att erbjudna tjänster ska vara generella. Detta innebär att leverantörerna inte ska erbjuda myndighetsspecifika lösningar. Det kort som erbjuds ska kunna avropas av vilken myndighet som helst som har användning av tjänsten. Funktionaliteten som leverantörerna utlovar i sitt anbud ska finnas på plats och vara fungerande från och med den dag myndigheterna kan utnyttja tjänsterna, den första juli år 2025.
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Anbudsområde A
Beskrivning: Anbudsområde A - som avser laddningsbara förbetalda kort avser ett förbetalt ”prepaid” kort, där pengar som kortet laddas med finansieras i förväg genom en överföring till leverantören innan kortet laddats/aktiverats. Tjänsten innehåller ett förbetalt kort, med EMV-chip och PIN-kod, som kan laddas flera gånger. En myndighet laddar ett variabelt belopp på kortet i svenska kronor genom förskottsbetalning. Kortet ska kunna användas i betalterminaler med PIN.
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Anbudsområde B
Beskrivning: Anbudsområde B - avser laddningsbara kort, där en myndighet laddar ett variabelt belopp på kortet i svenska kronor och blir fakturerade i efterskott. Riksgälden upphandlar denna tjänst då vissa myndigheter, framför allt Migrationsverket, har behov av att snabbt kunna aktivera och ladda nya kort. Det medför svårigheter att prognostisera och föra över rätt belopp inför kvällar och helger, eftersom behovet varierar. En lösning är att myndigheten laddar medel på korten, som leverantören sedan fakturerar myndigheten i efterhand. Då försvinner bland annat problemet med stopptider för likviditetsöverföring och problemet för myndigheterna med att förfinansiera rätt belopp. I stället faktureras det exakta beloppet (summan) som korten har laddats med under en viss period, vilket möjliggör en enklare likviditetshantering. Fakturering ställer krav på att leverantören under faktureringsperioden kan finansiera de medel som korten laddas med.