216751-2022 - ResultatSverige-Skellefteå: Skanning
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Flygskanning
Referensnummer: UH/22/89
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79999100 Skanning
II.1.4.
Kort beskrivning
Om Skellefteå Kraft
Skellefteå Kraft är en av Sveriges största kraftproducenter med produktion av vind- och vattenkraft, värme och bioenergi. Vårt mål är ett Sverige som drivs av 100 % förnybar energi. Därför säljer vi bara 100 % förnybar kraft, och satsar så mycket vi orkar på investeringar och forskning.
OMFATTNING
Skellefteå Kraft AB inbjuder till anbudsgivning gällande Flygskanning, med diarienummer UH/22/89, enligt nedanstående instruktioner. och bifogade handlingar.
Flygburen laserskanning.
Leveranser ska endast bestå av klassificerade punktmoln. Kravet på datainsamling och leverans är en noggrannhet 10cm och ska klara en korridorbredd på 200 meter med 15-20 punkter/m2. Koordinatsystemet som vi använder är SWEREF99TM/RH2000 (SWEN17).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34960000 Flygplatsutrustning, 38520000 Skannrar, 60445000 Flygtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen