216766-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Köksutrustning, hushållsartiklar och materiel för catering
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Plasttråg för livsmedel & plastfilmer
Referensnummer: IN-IN23-0153
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39220000 Köksutrustning, hushållsartiklar och materiel för catering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Region Sörmland och Region Västmanlands måltidsorganisations behov av matlådor till
måltidssystemet Fleximatskonceptet. Behovet avser olika typer av matlådor i plast för att kunna distribuera mat på de olika
sjukhusen på ett hygieniskt, hållbart, praktiskt och säkert sätt.
Upphandlingen avser ramavtal.
Volymuppgifter
Det totala värdet av efterfrågade varorunder aktuell avtalsperiod inklusive eventuell/a option/-er beräknas uppgå till ca 8 MSEK.
Uppgifterna baseras på föregående års inköpsvolymer samt en uppskattning av kommande behov. Någon garanti att erhålla viss volym ges inte.
Takvärde
Takvärdet i ramavtalet är 11 MSEK exkl. moms.
Om ramavtalets värde överstiger angivet belopp upphör ramavtalet att gälla utan ytterligare bekräftelse från någondera part. Parterna delar ett ömsesidigt ansvar att underrätta motparten om takvärdet uppnås.
Takvärdet ska inte ses som ett garanterat värde utan fastställer endast en övre gräns för ramavtalet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 19520000 Plastprodukter, 39221130 Matbehållare, 39222100 Engångsartiklar för catering, 39310000 Cateringutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar Region Sörmland och Region Västmanlands måltidsorganisations Fleximatkonceptet. Behovet avser olika typer av matlådor i plast för att kunna distribuera mat på de olika sjukhusen på ett hygieniskt, hållbart, praktiskt och säkert sätt. Konceptet är under utveckling vilket gör att nya typer av lådor kan uppstå i framtiden samt att behovet kan öka.
Omfattning
Upphandlingen omfattar Region Sörmland och Region Västmanlands måltidsorganisations behov av matlådor till måltidssystemet Fleximatskonceptet. Behovet avser olika typer av matlådor i plast för att kunna distribuera mat på de olika sjukhusen på ett hygieniskt, hållbart, praktiskt och säkert sätt.
Måltidssystemet Fleximatskonceptet startades i Region Västmanland år 2018 och i Region Sörmland år 2020. I Region Västmanland distribuerar man matlådor till Akademiska sjukhuset i Uppsala. Konceptet är under utveckling vilket gör att nya typer av lådor kan uppstå i framtiden samt att behovet kan öka.