Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fysioterapeuter 2021
Referensnummer: 21/39
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 85142100 Sjukgymnasttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling syftar till att tillgodose delar av Region Kalmar läns behov av externa fysioterapeuter under avtalstiden. Upphandlingen är geografiskt delad på tre objekt, nämligen (1) Kalmar kommun (två vårdavtal) samt (2) Mörbylånga kommun (ett vårdavtal). Parterna kan som option överenskomma att tillföra avtalet ytterligare vårdåtgärder i enlighet med en senare förhandlad ersättnings- och leveransmodell. Parterna kan som option även överenskomma att tillföra avtalet ytterligare vårdåtgärder och/eller öka ersättningstaket till max 100 % av Tak 2.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 85142100 Sjukgymnasttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling syftar till att tillgodose delar av Region Kalmar läns behov av externa fysioterapeuter under avtalstiden. Upphandlingen är geografiskt delad på tre objekt, nämligen (1) Kalmar kommun (två vårdavtal) samt (2) Mörbylånga kommun (ett vårdavtal).