216984-2020 - ResultatSverige-Täby: Vägutrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Avstängningsmateriel och trafikanordningstjänster till projekt inom Avdelning Stora Projekt (ASP) och Trafik- och stadsmiljöavdelningen (TSA).
Referensnummer: SBN 2019/625-33
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34920000 Vägutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar hyra alternativt köp av avstängningsmaterial samt trafikanordningstjänster för successiva beställningar och leveranser under avtalsperioden.
Med avstängningsmaterial menas bland annat vägmärken, trafikbuffert, staket, TMA-skydd m.m.
Upphandlingen är indelad i två anbudsområden:
Anbudsområde 1: TA- tjänster och hyra av avstängningsmateriel
Anbudsområde 2: Köp av avstängningsmateriel
Anbud kan lämnas på ett eller två anbudsområden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen